شیعه24 | مطالبی خواندنی از معارف شیعه

مجله اینترنتی مخصوص شیعیان

شیعه24 سایتی است که انتشار مطالب خواندنی از معارف اهل بیت علیهم السلام را هدف خود قرار داده است. شیعه 24 در طول فعالیت 4 ساله خود بارها و بارها در راستای خدمات بهتر تغییر ظاهر داده است. امیدواریم بتوانیم رضایت خوانندگان شیعه و غیر شیعه را جلب نماییم

☝️ سؤال: این روزها اصطلاح «سلفی» و «تکفیری» زیاد به کار می‎رود. سلفی‎ها و تکفیری‎ها چه کسانی هستند و چه اعتقادی دارند؟

 

📝 پاسخ: سلفیه پدیده و بدعتی ‌نوخاسته است که مدعی انحصارطلبانه‎ی مسلمانی بوده و همه‎ی مسلمانان به جز خود را کافر می‎داند. و سلفی به کسی گفته می‎شود که ادعای پیروی از پیشینیان صالح و یا صحابه و تابعین و به طور کلی رجوع به رفتار و عقاید مردم ۳۰۰ سال اول اسلام را دارد. مذهب سلفی‎گری در قرن هفتم توسط ابن تیمیه ساخته شد. در مذهب سلفیه روش‎های عقلی و منطقی جایی ندارد و فقط ظواهر دین، آن هم با قرائت خشک و خشن مهم است.

 

📌 مبانی اندیشه‎ی سلفی‎گری:

1- نفی عقل: یکی از مشخصه‎های بارز تفکر سلفی‎گری این است که عقل و میزان خرد در نظر بنیان‎گزاران تفکر سلفی، هیچ ارزش و اعتباری ندارد؛ در صورتی‎که بر اساس آیات قرآن مورد خطاب پیامبران، صاحبان عقل هستند.

2- تاکید بر جهاد: در این نوع تفکر، جهاد چه از نوع مسلحانه و چه غیرمسلحانه برای تشکیل حکومت اسلامی سلفی واجب است.

3- شرک دیگران: سلفی‎ها هر کسى را که با عقایدشان مخالف باشد؛ کافر و مشرک می‎دانند. بیشتر سلفی‎ها در عربستان، قطر، امارات، مصر و ترکیه زندگی می‎کنند. 

 

📌 جریان اصلی سلفیت:

وهابی تکفیری: سلفی‎های خشک و متعصب که همه‎ی دیگر مسلمانان، اعم از شیعه و سنی را مشرک و کافر می‎دانند. بزرگترین مصداق این نوع سلفی‎گری عربستان سعودی می‎باشد.

سلفیت دیوبندی: این‎ها تکفیری نیستند ولی نسبت به شیعه، کینه و دشمنی افراطی دارند. در هند، پاکستان، افغانستان و مناطق شرقی و جنوبی ایران پراکنده‎اند. طالبان افغانستان، سپاه صحابه‎ی پاکستان و جیش العدل (گروه ریگی) که همگی در کشتار شیعیان سابقه‎ی طولانی دارند از این گروه هستند.

اخوان المسلمین: وهابی‎های خشک ولی میانه‎رو که مسلمانان دیگر را تکفیر نمی‎کنند. نگاه آن‎ها نسبت به شیعیان و ایرانی‎ها بد است. قتل فجیع شیخ حسن شهاته، رهبر شیعیان مصر در روز نیمه‎ی شعبان از جمله اقدامات ضد شیعی آن‎هاست. در کشورهای مصر، قطر، اردن و ترکیه حکومت می‎کنند. 

سلفیه‎ی جهادی: وهابی‎ها و اخوانی‎های تندرو، که مخالفان خود از شیعه و سنی و غیر مسلمانان را کافر دانسته و جهاد مسلحانه با آن‎ها را واجب شمرده و کشتن زنان و کودکان و غیرنظامیان را مشروع می‎دانند. گروه‎هایی همچون القاعده، داعش، جبهه‎ی النصرة، ارتش آزاد و ... را شامل می‎شود و متأسفانه در همه‎ی کشورها پراکنده‎اند.

 

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی